Při nabídce mého kamaráda Ondry P. vyrazit za focením na Camargue
jsem neváhal ani vteřinu. Camargue? Tento název jsem už někde slyšel, akorát v danou chvíli mě netrklo kde. No jasně Camargue!!! Neustálím opakováním tohoto slova mi to velmi rychle došlo, vždyť prezentační video k novému produktu Canon 7D je právě z tohoto místa. Pak už mi to bylo vše jasné. Jediné místo ve Francii vhodné pro hnízdění Plameňáků růžových (Phoenicopterus ruber) . Mohu říci, že jsem se na tuto, i když krátkou expedici opravdu moc těšil.
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Co je vlastně Camargue?
Je to trojúhelníková oblast o rozloze 930km2, rozkládající se mezi pobřežím Languedoc-Roussillon a Provence. Jedná se o deltu řeky Rhone, která po setkání se Středozemním mořem ukončí svou 812km dlouhou trať. V roce 1972 zde byla zřízena přírodní rezervace Parc regional Camargue, která se rozkládá na ploše 820km2. Dá se tedy říci, že více jak tři třetiny delty spadají do této oblasti, která je ještě z jedné třetiny pod vodou v podobě od malých po obrovské vodní plochy, kde hloubka málo kdy převyšuje 50cm. Ty největší obsahují slanou vodu s přilehajícího moře. Díky těmto mokřadům bohaté na potravu je místo oblíbené k hnízdění přes 400 druhů ptáků. A hlavně, jak již jsem zmiňoval na začátku, jediným místem ve francii, kde naleznete volně žijící Plameňáky růžové(Phoenicopterus ruber) . V době hnízdění se jejich počet přibližuje k neuvěřitelným 20000 kusů. Camargue je také velmi známé svým chovem unikátního plemene bílých koní, které zde žijí už od ne paměti. I přesto, že všechny zde žijící koně někomu patří, mají velkou volnost.
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Nezapomenutelné zážitky
V době našeho pobytu od 31.března do 4.dubna 2010 sice počet plameňáků nebyl tak vysoký i přesto by se však dal počítat na tisíce. Čtyři dny strávené v jejich společnosti, byly dny plné pozorování úžasných námluv, doplněné občasným pářením. Při pohledu na filtrování mělké bahnité vody jejich k tomu uzpůsobenými zobáky, kdy občas ponoří celou hlavu pod hladinu a po vynoření vám připomenou ropáky, ve vás zákonitě vyvolá usměv na tváři. Moment jejich náhlého výpadku, kdy se bez jakéhokoliv varování zvedne celé hejno a těsně nad vaší hlavou prolétne za jejich typického zvuku doplněno šustěním křídel. Se pro mě stal nezapomenutelným zážitkem, na který si při slovu Plameňák růžoví (Phoenicopterus ruber) vždy vzpomenu. Nelituji jediné chvíle strávené v jejich společnosti, které jsem ve snaze pořídit zajímavé okamžiky z jejich života. Proležel skroucený jako paragraf, hlavou zabořenou do bláta s občas zapíchnutým rákosím ve tváři a už teď se moc těším, až si tuto akrobatickou disciplínu budu moci opět zopakovat..
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Utahaný fotograf.
Čtyři krásné prosluněné dny nám daly pořádně zabrat. Brzký budíček na ranní focení a pozdní usínání z notebookem na klíně bylo samozřejmostí. Válení v blátě s fotoaparátem u oka a čekání na zajímaví okamžik, bylo nakonec příjemné. Aspoň si člověk trochu odpočinul od těžkého báglu zarývajícího se do ramen. Samozřejmě jsem nezůstali jen u focení plameňáků. V době naší přítomnosti poskytovala zdejší fauna spoustu dalších zvířecích druhů a tím pádem nebylo o focení nouze.
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Plameňák růžový (Phoenicopterus ruber)
Další fotografie brzy naleznete ve fotokolekci Camargue (Francie)
S přáním krásného dne.
Evžen Takač{jcomments on}