Právě jste zde: Home Články Příroda Nelez mi do revíru - Chaluha velká (Stercorarius skua)

Nelez mi do revíru - Chaluha velká (Stercorarius skua)

chaluha_velka_nahledPo příjezdu na norský ostrov Runde, můj pohled hned směřoval na zdejší útesy. I přes nepříznivé počasí se ptačí křik rozlehal po okolí a mě bylo hned jasné, že náš cíl této daleké cesty, nafotit zdejší faunu, z hlavním tématem Papuchalk Bělobradý (Fratercula artica), bude úspěšný. Počasí se určitě umoudří a my dostaneme dost příležitostí se seznámit ze zdejší ptačí populací . Z pečlivé přípravy před cestou jsem dobře věděl ,co a kde se zde dá fotografovat. Proto další neméně zajímavý ptačí druh, byla Chaluha velká (Stercorarius skua). Po přečtení různých článků, které byly v té době k dispozici na internetu jsem nabyl dojmu, že to bude velmi náročná akce.

 


 

První přivítání.         

V den příjezdu byl náš plán jasný. Seznámit se s celým ostrovem a samozřejmě spatřit na vlastní oči papuchalka bělobradého. Proto i přes nepříjemné počasí, které v ten den servírovalo mlhavé pyré, přelívané vodní tříští. Vyrazili jsme na první obchůzku rovnou vzhůru na vrchol ostrova. Díky umístění chaty, v které se nacházelo naše útočiště pro dalších deset dní, jsme měli hlavní turistickou stezku přímo před vchodem. Po zdolání prvního a myslím i nejnáročnějšího stoupání nás i přesto, že jsme nic neviděli, přivítal v dálce výrazný hlas chaluhy velké. Ano, po ujití pár metrů se začala zvýrazňovat silueta dominantně vyhlížejícího opeřence. Seděl přímo na cestě a naše přítomnost ho nijak nevyváděla z míry. Mě toto chování hned přesvědčilo o tom, jak to bude fotograficky jednoduché a jak moc si to s tímto ptačím druhem ještě užiji. Myslím, že v tu chvíli mě ani nenapadlo vytáhnout fotoaparát a překazit tu krásnou chvíli našeho setkání. Po pěti minutách ještě jednou hlasitě spustil svou uvítací řeč, doplněnou roztaženými křídly, čímž nám dával jasně najevo, kde se nacházíme a následně na to zmizel, kdesi ve všudy přítomné mlze.
 

Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)

Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)
 

První fotografické pokusy.

Díky příznivému počasí se následující dny ukázal ostrov v celé své kráse. Pokaždé, když jsem procházel místem našeho prvního setkání s chaluhou velkou, mi při pohledu do okolí už bylo jasné, proč si sedla právě na toto místo. Stezka totiž vedla přímo přes rozsáhlé teritorium těchto opeřenců a dá se říct, že skoro každé vyvýšené místo mělo svého pána. Pro fotografování však byly tyto vyvýšeniny příliš daleko. Teprve třetí den našeho pobytu se mi nabídla příležitost, kdy se chaluha nacházela v přijatelné vzdálenosti. Váhání nebylo na místě. Proto bágl s fototechnikou už ležel v trávě a já se plně soustředil na fotografování. I přesto, že první pokus skončil jen pár snímky s toporně pózujícími jedinci, mé fotografické nadšení nebralo konce. Nespokojenost s výsledku mě donutila, vrátit se na místo ještě při zapadajícím slunci a pokusit se vytěžit víc. Po návratu v odpoledních hodinách mi počasí přálo. To však mělo asi i za následek, že bych štěstí měl až příliš mnoho a proto následující dny chaluhy opět nespolupracovaly.


Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)

Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)
 

Konečně přišla má chvíle.

Asi se Bůh všech fotografů na de mnou slitoval, když viděl mou neutuchající touhu přivézt si alespoň pár zajímavých snímků chaluhy. Předposlední den našeho pobytu se karty obrátily a já nevěděl, který páreček či jedince s roztaženými křídly, fotografovat dříve. Prostě fotografický ráj. Opět i počasí nadělilo slušné menu v podání odpoledního slunce, občas prosycené dešťovými kapkami. Vše, co si jen fotograf přírody může přát. Po příchodu na pokoj a stažení snímků do fotobanky, přišla kontrola, co dnešní den nadělil. Se záběry jsem byl spokojený , ale i přesto tomu pořád něco chybělo. V tu chvíli bylo jasné, že zítřejší a zároveň poslední ráno našeho pobytu, bude plně zaměřené na fotografování chaluhy velké.


Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)

Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)

Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)


Pánem jsem tu já!!!

Ranní nedočkavost mě ještě s kolegou Mírou Hlávkem, vyhnala z postele a my se ještě před východem slunce, upachtěný z náročného výšlapu, plazili vysokou trávou. Když jsme konečně dosáhli ideální pozice na focení, nezbývalo než jen čekat až slunce probarví jemnou páru odpařující se z všudypřítomné vlhkosti v trávě. Chaluhy, jako kdyby také čekaly na první sluneční paprsky a hned s jejich příchodem začaly předvádět úžasné divadlo. Po úspěšném fotografování v protisvětle plné akčních scén, jsem si konečně mohl říct "mise splněna" .To jsem však netušil co nám ještě strýček příhoda přinese. Při balení věcí si nás jedna začala všímat až podezřele moc. Taky aby ne, narušili jsme její teritorium. Kdysi jsem viděl video, kde chaluha útočí na fotografa , který si při chybných manévrech, ve snaze uchránit své zdraví, rozdrtil koleno o kámen . V té době mi to přišlo při nejmenším úsměvné, ale teď jsem se v stejné situaci ocitl i já a to už taková sranda nebyla. Samozřejmě touha zachytit zajímavé fotografie byla mnohem silnější. A i přes pár šťouchanců silnými drápy do objektivu a nekonečný počet náletů, kdy se mi párkrát ze strachu podlomily kolena, pro mě naštěstí s dopadem do příjemně načechraného mechu. Byla to zkušenost více než přínosná a já budu na toto kontaktní setkání vzpomínat vždy s úsměvem.


Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)

Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)


To nebyl uvítací ceremoniál?!!?

Po této zkušenosti, i přesto že ptačí řeči nerozumím. Moc dobře vím, co její hlas a mávající křídla znamenají . „Nelez mi do revíru, pánem jsem tu já“  A toto bychom si měli uvědomit všichni.


Chaluha velká (Stercorarius skua)
Chaluha velká (Stercorarius skua)


Podobné člá
nky:
Focení Papuchálka Bělobradého (Fratercula artica)
Norský ostrov Runde

S přáním krásného dne

Evžen Takač

{jcomments on}

 

Náhodné fotografie


Veverka obecná (Sciurus vulgaris)
Papuchalk bělobradý (Fratercula artica)
Tulipány
Kaštan
Orchidej-4
Kirkjufell (Island)
Výr velký (Bubo bubo)
Šidélko brvonohé (Platycnemis pennipes)
Rys ostrovid (Lynx lynx)
LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)