Právě jste zde: Home Články Příroda Ráj tulipánů (Holandsko)

Ráj tulipánů (Holandsko)

TulipanyPřed odjezdem na holandský ostrov Texel, se v mé hlavě zrodilo  přání, vyfotografovat si jeden z velmi známých a typický znaků této země (tulipány). Pevně jsem doufal, že v době naší cesty, nebude na květy pozdě. Ošklivé počasí, které nás doprovázelo po celou dobu z České republiky na ostrov Texel, kdy nám lilo jako z konve, mě nutilo přemýšlet nad tím, jaké by to asi bylo, fotografovat tyto květy za tak nepříznivých podmínek (přitom jsem však doufal v krásné počasí). Hned po příjezdu v ranních hodinách do Holandska, jsem netrpělivě vyhlížel, zda nezahlédnu aspoň malinké, třeba červené políčko. Bohužel přes panující tmu bylo mé snažení zbytečné. Čtyř hodinové čekání na trajekt a zároveň raní svítání, které díky odpornému počasí stálo za prd. Jsme si krátili čas schouleni v autě, s pokusem aspoň na pár minut usnout. Po rozednění (skroucený jak paragraf), utírám zamlžené okénko u auta a s úsměvem na tváři hledím na první políčko rozkvetlých tulipánů. To vám bylo radosti „jen to hnusné počasí !!!". Od té chvíle se má dušička uklidnila a já se začal modlit, aby aspoň na pár dní, nastaly ideální podmínky pro fotografování.

 Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)

Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)

Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)


Tulipány na tisíc způsobů

Jakmile stojíte uprostřed pole, mezi tisíce rozkvetlých květů, které hýří bezpočtem barevných variant, začne se vám z toho točit hlava a je možné, že ve snaze vymyslet zajímavou kompozici, propadnete panice. Naštěstí místní pěstitelé, kteří se denně starají o svá políčka a pečlivě vytrhávají z řádku jedné varianty zatoulané kusy jiných barev, které tam očividně nepatří. Nevěnují (aspoň jsem měl ten pocit), vaší přítomnosti žádnou pozornost a to i dokonce v případě, kdy se pohybujete přímo mezi rostlinami. Tato volnost vám nabízí dostatek času nad přemýšlení, jak a co fotografovat.


Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)

Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)

Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)

Snaha fotit trochu jinak.

Naštěstí činnost třídění květů je na dlouhé hodiny, dny a možná i týdny, takže pro mě, jakožto fotografa, to bylo jediné štěstí, že spoustu políček ještě nestihli vytřídit a právě tyto odchylky v barvách, byly hlavním lákadlem pro fotografování. Po zachycení všech možných variant (např. jeden červený květ, zatoulaný mezi bílými), mě napadla další kompozice. Všechny rostliny jsou uspořádané do řádků o šířce 0.5m střídavě s úzkou uličkou, která je okolo deseti centimetrů hlubší než samotné řádky. To mi umožňovalo mezi ně zalehnout . Se zabořenou hlavou do bláta, které po vydatných deštích nestihlo vyschnout, lze pak fotografovat tulipány, proti modré obloze, doplněné pěknými mráčky. Pořád jsem však měl pocit, že by se daly vyzkoušet ještě jiné (zajímavé) kompozice. Nastavení dlouhého času se ukázalo jako to pravé řešení. Zaostřit delším ohniskem objektivu na jeden květ a po zmáčknutí spouště rychle přeostřit do široka a zajímavá fotografie je na světě (aspoň doufám). Občas se našel mezi tulipány i zatoulaný Narcis nebo Hyacint, takže možností pro fotografování bylo opravdu mnoho.


Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)

Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)

Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)


V době fotografování tulipánů jsem měl možnost pozorovat stejně posedlé fotografy jako já : Jiřího Slámu, Ondřeje Prosického, Pali Hradiského a mohu říci, že někdy bylo velmi zajímavé, ba i úsměvné, vidět jak bádají stejně jako já nad tím, co zrovna s tímto květem?!!?


Narcis (Narcissus L.)
Narcis (Narcissus L.)

Narcis (Narcissus L.)
Narcis (Narcissus L.)

Tulipán (Tulipa)
Tulipán (Tulipa)

Veškeré fotografie a další, naleznete ve větší verzi zde.

Podobné články:

Holandský ostrov Texel
Toskánské orchideje (Itálie)
Toskánské orchideje (Itálie) II

 
S přáním krásného dne
Evžen Takač       {jcomments on}

 

Náhodné fotografie


Rosnička zelená (Hyla arborea)
Motýlice lesklá (Calopteryx splendens)
Tulipánová (Holandsko)
Eilean Donan castle (Skotsko)
Gekončík noční (Eublepharis macularius) mládě
NPCS - Růžák
Orchidej-11
Neurčeno
Plameňák Růžový (Phoenicopterus ruber)
Pod studencem