Právě jste zde: Home Články Příroda Vlk obecný (Canis lupus) Bavorský les

Vlk obecný (Canis lupus) Bavorský les

vlk_nahledJiž po páté jsem se s dalšími přáteli (Honza Simon, Jiří Zuzánek, Radek Vandra) vydal do národního parku Bavorský les, tentokrát s cílem pozorovat, a pokud bude štěstí nakloněno na naší stranu, tak i nafotit Vlka obecného (Canis lupus). Po zdolání  330km, které byly z první  poloviny doplněny nechutnou sněhovou vánicí, dorážíme v ranních hodinách na parkoviště. Pří pohledu na parkovací místa, bylo jasné, že v parku ještě turistů, či fotografů moc není. Abych řekl pravdu, tak mě to i přes dostatečné místo na vyhlídkách, celkem potěšilo. Člověk má tak více prostoru pro fotografování. Přeci jen jsou situace, že se potřebujete blesku rychle posunout třeba jen o půl metru do strany, ale tam už, pro vaši smůlu, stojí další nadšenec s fotoaparátem, který opravdu nemá v plánu uvolnit nejvhodnější místo. To je asi jediný důvod, proč je lepší, když se v parku pohybuje co nejméně lidí.

 Vlk obecný (Canis lupus)
Vlk obecný (Canis lupus)

Vlk obecný (Canis lupus)
Vlk obecný (Canis lupus)

U vlků se spalo.

Zdolání drobného stoupání, ve formě klikaté a pluhem protažené cestičky, stojíme u největší vyhlídky s výběhem pro vlky. Letmým pohledem zjišťuji, že zde není ani chlup. Po důkladném prozkoumání jsem na tom nebyl lépe. Zkouším jiné stanoviště, kde místo chlupáčů nacházím dva, pravděpodobně z dlouhého čekání na nic dějící se scénu, znuděné fotografii. Má intuice mi říkala, že zde asi pšenka nepokvete.  Nezbývalo než obejít celý výběh na věžovitou vyhlídku, odkud se v zimním období, když nejsou na stromech žádné listy, dá dobře zjistit, na kterém místě vlci v danou chvíli odpočívají. Jeden s dobrovolníků, Honza S. vyrazil vzhůru na věž, aby zjistil situaci. Nakonec stačilo vystoupat do prvního patra a už probíhalo hlášení o pozici a počtu vlků. Leželi přímo před námi, asi 70m. Pro mírný kopeček nebyli moc dobře vidět, ale po pozorném hledání, bylo možné rozeznat jejich chlupaté hřbety. Nezbývalo nic jiného než čekat, na ukončení jejich siesty.

Vlk obecný (Canis lupus)
Vlk obecný (Canis lupus)

Vlk obecný (Canis lupus)
Vlk obecný (Canis lupus)

Dlouhé čekání

Po uběhnutí jedné hodiny v -9°C, jsem si ještě s pocitem tepla říkal, jak dobře jsem dnes nabalený.  Po další půl hodině nic nedělání, jsem si už se svým oblečením nebyl tak jist. Naštěstí v pravou chvíli přišla „zima“ i na vlky a po asi dvou hodinách nečinného válení se jeden rozhodl prozkoumat zbytek výběhu. Přišla naše šance. Jakmile jeden ze smečky zvedl své ovalené tělo od sněhu a pořádně se protáhl, následovala řetězová reakce. Jsou opravdu sehraní. Začali s napnutýma ušima upřeně pozorovat dění v dolní části výběhu, kde se konečně objevili další samotáři. Jakmile jeden vyrazil za nimi, následovala ho celá smečka. Neváhal jsem ani minutu a vyrazil na hlavní vyhlídku, kde bylo jasné, že se něco děje.  Na místě mě překvapil počet vlčích přírůstků.  Pět odrůstajících štěňat neustále dorážela na svou matku, která, jak již to u nich bývá, si nechala skoro vše líbit.

Vlk obecný (Canis lupus)
Vlk obecný (Canis lupus)

Vlk obecný (Canis lupus)
Vlk obecný (Canis lupus)

Získávání autority.

Již nevím jak dlouho, ale jen tak jsem pozoroval chování celé smečky a docela mě to bavilo. Samotáři, kteří se při pokusu přiblížit o něco blíž ke smečce, byly vůdčím samcem, s výrazným vrčením a vyceněnými zuby, zahnáni do bezpečné vzdálenosti. A to se opakovalo neustále dokola. Nejvíc mě zaujalo, jak dospívající štěňata začínají usilovat o dominantnost jedince. Neustálým se pošťuchováním a ohrnováním pisků, doplněno o mírné vrčení, které díky vyplazování jazyka mezi zuby, měnilo na tónu, trénovali své dovednosti. Nevinné dorážení se někdy vyhrotilo natolik, že jsem začal pochybovat o jejich sourozenectví. Při aktivním focení celého dění mi přestala být dokonce i zima a jediné co bych v danou chvíli uvítal, byly teplejší rukavice.  Neustálé držení kovového objektivu, bylo dost cítit na konečkách prstů, lépe řečeno jsem je přestával cítit úplně. Po hodině fotografování se vlci opět odebrali do vzdálenější části výběhu a já již s rukama v kapse, mohl konečně vstřebávat dnešní divadelní představení.  V tomto parku jsem byl již několikrát a každá návštěva mě něčím překvapila, proto už teď vím, že se opět rád vrátím a budu se těšit na další příběh z jejich života.


Vlk obecný (Canis lupus)
Vlk obecný (Canis lupus)
 
Vlk obecný (Canis lupus)
Vlk obecný (Canis lupus)
 
Vlk obecný (Canis lupus)
Vlk obecný (Canis lupus)

Závěrem

Milovníkovi přírody, který ještě nenavštívil toto místo a chce poznat aspoň trochu ze života Vlka obecného  (Canis lupus), doporučuji zajet právě sem. Výběh je natolik velký, že jejich projev a chování se dá aspoň trošičku přirovnat volné přírodě. Dále zde můžete vidět další, kdysi u nás volně žijící zvířata.  Jakož největším lákadlem jsou například:

Rys ostrovid (Lynx lynx)

Medvěd hnědý (Ursus arctos)

Vlk obecný (Canis lupus)

A spousty dalších.

Podobné články:

Veverka obecná (Sciurus vulgaris)
Nelez mi do revíru - Chaluha velká (Stercorarius skua)
Plameňák růžový (Camargue)
Focení Papuchálka Bělobradého (Fratercula artica)

Přeji krásný den.

Evžen Takač

{jcomments on}

 

Náhodné fotografie


Toskánsko (Itálie)
Skotsko
Chaluha velká (Stercorarius skua)
Rosnička zelená (Hyla arborea)
Dendrobium secundum
Plameňák Růžový (Phoenicopterus ruber)
Paphiopedilum_concolor
TEREJ BÍLÝ (MORUS BASSANUS)
Orchidej-10
The Dark Hedges