Právě jste zde: Home Články Příroda Výstava orchidejí Praha (Fata Morgána)

Výstava orchidejí Praha (Fata Morgána)

nahledVýstava orchidejí v Pražské botanické zahradě v Tróji (18.3.2011 - 27.3.2011), mě také nenechala bez povšimnutí. Vydal jsem se prozkoumat skleník Fatamorgána osobně, abych na vlastí oči vyděl řádnou sbírku, těch nejkrásnějších orchidejí,  doplněná od soukromých pěstitelů.  Strategie byla celkem jednoduchá, naplánovat samotnou akci na jeden den v týdnu. Chtěl jsem se totiž vyvarovat davu lidí, kterému se o víkendu nevyhnete. I přesto, že jsem byl  na místě před otvírací dobou, bylo jasné, že kdybych vyrazil třeba v Sobotu, vyšlo by to nastejno.  Jak naschvál, si snad všechny školy v okolí, naplánovaly navštívit stejnou výstavu, ve stejný den jako já.  Odhadem tři třídy, posledního ročníku základní školy, byly připraveni zaútočit na skleník.  Letmým pohledem na pár výrůstků, mi bylo jasné, že to bude pro orchideje náročný den.

 


Zygopetalum Intermedia Hybrid
Zygopetalum Intermedia Hybrid

Dendrobium Canaliculatum
Dendrobium Canaliculatum

Scaphocepalum swertifolium
Scaphocepalum swertifolium


To nejlepší rozhodnutí.

Hned mi došlo, že když tuto mega skupinu pustím před sebe, bude poklidné focení,  jen mým  tajným přáním. Jakmile se otevřeli dveře, mazal jsem do zadní části, kde bylo zatím liduprázdno a já si mohl v klidu nafotit vše, co se jen aspoň trochu podobalo orchideji. Netrvalo to však dlouho a skleníkový prostor se začal plnit na neúnosnou mez.  Tento stav mě donutil opustit  pole působnosti a přesunout se do přední části, kterou jsem předtím jen proletěl. K mému překvapení zde bylo mnohem dýchatelněji a pár přítomných lidí, které nadšeně obdivovaly krásné rostliny, byli mnohem ohleduplnější než předchozí skupina.


Cimbydium Erythreum
Cimbydium Erythreum

Ceratochilus biglandulosus
Ceratochilus biglandulosus

Bez určení
Bez určení

Paphiopedilum amabile
Paphiopedilum amabile


V ráji překrásných  květů.

Teprve zde přišla ta správná chvíle, začít si užívat kouzlo orchidejových květů, které při troše vaší fantazie, připomínají jakýsi druh hmyzu (a ta vůně). To nejzajímavější , ale na všechny teprve čeká. Zastavení  u prosklených výloh, z nejvzácnějšími a myslím i nejkrásnějšími kousky, bude v dané době to nejhezčí, co můžete z rostlinné říše viděl.  Také proto zcela chápu, proč takové skvosty jsou umístěny za sklem. Nakonec  u prosklených výloh jsem strávil několik hodin a za občasného střídání, ze stejně nadšenými fotografii, jako jsem já a spousty zvědavých návštěvníků,  vznikla spousta fotografií, těch nejvzácnějších druhů. Moc dobře vím, že příští ročník si nenechám ujít a budu se těšit  co pro nás nového pěstitelé připraví. A poněvadž je tato výstava mezi veřejností  rok od roku populárnější , jsem o tom velmi přesvědčen, že výběry ze soukromých sbírek budou přibývat.  Kdo neměl tu možnost navštívit výstavu v letošním roce, tak vřele doporučuji si včas napsat další termín na příští rok  a tuto událost si nenechat ujít.


Paphiopedilum Rosy down
Paphiopedilum Rosy down

Bez určení
Bez určení

Paphiopedilum sangii
Paphiopedilum sangii

Paphiopedilum micranthum
Paphiopedilum micranthum

Tyto  fotografie a spousta dalších se nachází v kategorii rostliny / orchideje zde

Podobné články:

Toskánské orchideje (Itálie) I

Toskánské orchideje (Itálie) II

Ráj tulipánů (Holandsko)

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)


Evžen Takač

{jcomments on}

 

Náhodné fotografie


Tulipány
TEREJ BÍLÝ (MORUS BASSANUS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Plameňák Růžový (Phoenicopterus ruber)
Orchidej-2
Chaluha velká (Stercorarius skua)
Veverka obecná (Sciurus vulgaris)
Toskánsko (Itálie)
Kaštan
Vážka (zatím neurčeno)