Právě jste zde: Home Články Příroda Ledňáček říční (Alcedo atthis)

Ledňáček říční (Alcedo atthis)

nahledKdyž jsem se dozvěděl o možnosti pozorovat a zachytit život Ledňáčka říčního (Alcedo atthis), pěkně z blízka, ani minutu jsem neváhal a možnosti využil. Celé to začalo několik měsíců před samotným pozorováním. Díky loňským povodním, bylo místo hnízdění velmi poškozeno. Voda podemlela břeh na tolik, že hrozilo jeho zřícení, také  přinesla spoustu větví a různého odpadu. Po dohodě s přáteli, Tomášem Higlerem a Ondrou Stránským, jsme místo vyčistili (odřezání popadaných stromů, stržení podemletého břehu, odstranění naplavenin a starých větví). A to vše se provedlo v době, kdy ještě vůbec nebylo jasné, zda páreček přežije zimu a využije stejného místa k odchovu svého potomstva.

 

 

Snaha se vyplatila.

Potěšující  e-mail od Tomáše, ve znění „už jsem je zahledl a vypadá  to, že se vrátí na stejné místo“  bylo přesně to, na co jsem celou dobu čekal. Okamžitě jsem začal plánovat, kdy se tam pojedu podívat a jak to vše proběhne. Samozřejmě má nedočkavost, mě vytáhla hned následující víkend. I přesto, že pravděpodobnost něco pozorovat, byla velmi mizivá (přeci jen je ještě dost brzy), táhl jsem s sebou veškerou fototechniku. Prvním usednutím do krytu (za nějž patří velké dík Richardu Stehlíkovi), započal i můj příběh Ledňáčka říčního (Alcedo atthis).

  První návštěva pozorovatelny, předčila veškerá má očekávání.  Netrvalo to ani 5 min. a v dálce byl slyšet nezaměnitelný křik.  Po vykouknutí škvírou v maskovací síti, se mi z obrovského nadšení,  zvedla tepová frekvence o 100%. Ledňáček (samec), seděl s rybičkou v zobáku, na námi připravené větvičce, vzdálená na  dva metry . Tento okamžik jsem si neskutečně užíval a ani mě nevadilo, že  fotoaparát trčel v zavřeném batohu, protože panující šero stejně neumožňovalo pořídit kvalitní záběr. Ledňáček  seděl na místě ještě dobrých pět minut a pak zkušeným pohybem, přehodil rybku  v zobáku, hlavičkou napřed a naráz ji spolkl. Naštěstí se tato podívaná, během dne, několikrát opakovala a já dostal možnost, pořídit pár snímků.

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

Hloubení nory

  Jakmile se rozednilo, začala i práce na hloubení hnízdící nory. Po delším pozorování, jsem nabyl dojmu, že veškerou práci nechává samička na svém partnerovi a ona jen v povzdálí pozoruje, zda vše probíhá podle jejich představ. To vše byl, ale velký omyl. Oba partneři se spravedlivě na hloubení podíleli. Jen mě to jaksi unikalo, protože sameček, jakožto zkušený letec, zaplul do nory, vždy přímo a stejným způsobem noru i opouštěl. Samička si to dávala z mezi přistáním a proto, jsem jí měl  více na očích. Teprve po důkladném pozorování, bylo krásně vidět, že samička má zobák od hlíny a tím pádem  i vznikl  důkaz doličný.


LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

Nevěděl jsem jak dlouho ještě budou s těmito pracemi pokračovat, ale pro jistotu jsem si další  návštěvu naplánoval na následující víkend.

Čekání na dobroty.

Týden utekl jako voda a já s velkým očekáváním a zároveň dostatečným množstvím  strachu, zda už není po páření, přicházím na místo činu. Nestihl jsem ani zalézt do krytu a mé obavy ze mě okamžitě spadly. Ledňáček se přiřítil s macatou rybkou a opět usedl na známé místo.  K mému údivu ho má přítomnost nevyváděla z míry a hned začal volat na samičku, aby se přišla podívat, co dobrého jí přinesl. Můj neopatrný pohyb ho donutil popoletět o kus dál, já se pak mohl  v klidu ukrýt a vše si připravit. Moc mě potěšilo, že si rybičku nepředali někde za rohem a jako kdyby to sameček tušil, hned se vrátil na naši milovanou větvičku. Samička na jeho volání okamžitě reagovala a přisedla si od něj na třicet centimetrů. Jako správná samička dělala mrtvého brouka a počkala si, až sameček pokorně donese rybku k ní. Ta, jakmile tak učinil, okamžitě rybku převzala a hbitě, bez trošky studu, rybku  otočila, správným směrem a spolkla. Po tomto rituálu jsem samozřejmě očekával, že by mohla být povolnější a sameček by se mohl pokusit o páření, ale nic takového nepřišlo. Oba zmizeli a já jen, se smíšenými pocity, prohlížel první fotografie.  Během dalších třech hodin, prosezených v krytu, se nic podobného neopakovalo. Za tu dobu se dvakrát objevila samička a s neustálým kroucením hlavičky, bedlivě naslouchala, zda sameček nehlásí svůj návrat s dobrotou. Z toho si jednou zkrátila čas, očistou svého krásného peří.  Pravděpodobně ta správná příprava na samotný akt.


LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)


Předávání rybičky trochu netradičně.

Když už jsem si říkal, že to pro dnešek zabalím, ozval se ten úžasný hlas. Sameček dosedl na větvičku a já se jen modlil, ať se konečně dočkám té nejlepší podívané. Vzápětí se přiřítila i samička, akorát dosedla  na nečekané místo. Nebo spíš jinam, než byl namířený fotoaparát . Naštěstí  i v tomto místě byl v krytu připraven otvor. Zde se konečně uplatnila zkušenost s dlouhodobého pozorování. Na 90% jsem byl přesvědčen, že donutí samečka přiletět k sobě. Prostě takové samičky jsou a sameček, samozřejmě  jako poslušný beránek , udělal přesně to,  co se dalo čekat.  Druhý fotoaparát, ležící celou dobu na zemi, konečně dostal svou šanci (díky za něj), pokud bych začal manipulovat hlavním fotoaparátem, zcela určitě bych je vyplašil.


LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)


  Sameček popoletěl k samičce a začal předávat rybičku. Tentokrát se jí nechtěl vzdát tak snadno, jako kdyby dával najevo, že to nebude zadarmo.  Nastala zajímavá tahanice, při níž sameček skončil, visící za rybičku, ve vzduchu. Ta v tu chvíli tvořila, mezi párečkem, významné pouto. Pravděpodobně dlouhý kontakt probudil,  v partnerce, vyšší touhu. Po ukořistění dobroty samičkou, sameček popoletěl mimo můj dohled. Seděl pravděpodobně někde za mnou a hlásil se neustálým pokřikováním, které samička opětovala, již při konzumaci rybky.


LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

lednacek_predani
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

Páření.

Jakmile nasoukala rybičku do břicha, začala intenzivně odpovídat na samečkův pokřik, bylo jasné, že přijde něco víc, než jen konzumace potravy. Soustředil jsem se jen na jedno a to na křičící samičku. Vůbec jsem si nepřipouštěl, že by mi mohla odletět  za samečkem a páření by proběhlo mimo můj dosah. Bylo zajímavé, že v danou chvíli nebylo slyšet nic víc, než tyto dva opeřence. Jako kdyby celé okolí utichlo a všichni sousedé čekali, co přijde.  Ne, určitě nikdo neutichl , jen já jsem v danou chvíli nevnímal nic jiného a to bylo to nejlepší, co sem mohl udělat. Zvuk křídel, při zvednutí samečka z větvičky a let ke své partnerce, mi přišel tak zřetelný, že bylo na 100% jasné, co přijde.  I přesto, že sameček ještě nebyl vidět, já již zmáčkl spoušť  a soustředil se, abych celý děj správně zachytil. Asi si nikdo nedokáže představit, co jsem prožíval, po dobu těch pár sekund, když se mi, mezi každým snímkem, objevil děj v hledáčku. Dá se tedy říct, že celé páření  se mi promítalo jako starý film, jen v barevném podání. Dokonce i po samotném ukončení, celého děje, jsem těžko dával prst ze spouště. Nevěřím, že se v mém životě ještě naskytne taková podívaná,  proto jsem  si tento zážitek uložil hluboko do své mysli a vždy si ho budu rád připomínat.


LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

LEDŇÁČEK ŘÍČNÍ (ALCEDO ATTHIS)
Ledňáček říční (Alcedo atthis)

  Tímto celý příběh končí a pokud bude stát štěstí na mé straně, tak se pokusím nafotit něco dalšího z jejich života. A nyní, tomuto párečku přeji, aby se jejich snůška vylíhla v celém počtu a úspěšně se jim povedlo, vychovat své potomstvo do zdárného konce. Určitě si je přijedu zkontrolovat.

Doufám, že Vás tento článek alespoň trochu potěšil a opět rádi navštívíte mé stránky, u nějakého podobného příběhu.

Fotografie ve větší verzi naleznete zde

Podobné články:

Vlk obecný (Canis lupus) Bavorský les

Veverka obecná (Sciurus vulgaris)

Nelez mi do revíru - Chaluha velká (Stercorarius skua)

Focení Papuchálka Bělobradého (Fratercula artica)

Plameňák růžový (Camargue)

Evžen Takač.

{jcomments on} 

 

Náhodné fotografie


Šídlatka zelená (Lestes virens)
Křinice
Kaplička
Neurčeno
Rosnička zelená (Hyla arborea)
Rosnička zelená (Hyla arborea)
Tulipány
Owl Butterfly (Caligo Memnon)
Jeden z mnoha hřibitovů na ostrově Skye
NPCS - Křížový vrch