Právě jste zde: Home Články Cestování Skotsko (díl první)

Skotsko (díl první)

nahled_jednaPo návratu ze čtrnáctidenní cesty po Skotsku jsem přemýšlel nad tím, jak napsat článek, v kterém budu schopen popsat vše co se událo. Po dlouhém uvážení jsem dospěl k tomu, že bude lepší to rozdělit na několik dílů, kde budu moci obsáhleji popsat každý den. Mám totiž pocit, že putování po tak úžasném kraji, plného překvapení si to rozhodně zaslouží.

 

 

Začátek cesty

Několik dní před odletem, byly u mě na netu nejsledovanější  stránky s předpovědí počasí  Skotska. Na první dny pobytu byly vyhlídky na počasí opravdu velmi příznivé.  Díky pozdnímu příletu do Edinburghu (22:00h), bylo důležité vymyslet, kde zahájíme první fotografický den. Pro mě byla jasná volba ostrov Skye, s tím, že focení začne u známého hradu Eilean Donan , který se nachází cestou k ostrovu. Kamarádi Jiří Farkaš (zároveň jako průvodce) a Ronny Persan, kteří mi dělali na cestě společnost, naštěstí souhlasili. V letadle jsem přišel hned na první problém, jakožto  stanovený druhý řidič, zapůjčeného vozu, by bylo vhodné mít s sebou řidičský průkaz a ten, já trubec, zapomněl doma. Bylo tedy jasné, že po celou dobu pobytu,  budu, vždy jen jako spolujezdec, to měli kluci radost. Naštěstí to bylo jediné co zůstalo doma. Počasí se po příletu vůbec nepodobalo tomu, co ukazovala předpověď (leje) . Kde je ta bezmračná obloha?!!? Díky tomu, že vzdálenost k ostrovu je 240mil jsem zatím nepropadal panice. Počasí ve Skotsku se totiž mění každou minutu, takže ráno může být vše jinak. Po zapůjčení vozu Opel Insigmia (podotýkám kombi), kam jsme se ve třech, plus zavazadla sotva vešli a Jirka s výškou cca 190cm působil za volantem dosti směšně . Vyrážíme kupředu Skotskému dobrodružství.

Den první

Při přejezdu, napříč Skotskem, nás neustále doprovázel jemný déšť a naděje na krásný ranní východ se ztrácel v nedohlednu. Ve 4:00h dorážíme na místo a na obloze, skrze mraky, konečně vidíme pár prosvětlujících hvězdiček. Naděje na focení je tu, ale do východu je ještě daleko, tak uleháme do nepohodlné polohy ve voze a pokoušíme se aspoň na chvilku usnout. Při každém hledání pohodlnější polohy, po očku sleduji co se děje na obloze. Konečně, i přes zadýchané okénko, vidím něco barevného, je čas vyrazit do terénu. Všichni jsme se vykulili z auta a s úžasem hledíme na nebeskou barevnou přehlídku, která se odehrávala nad hradem a to z místa, odkud přicházel náš vysněný východ slunce. Tak jsem se konečně dočkal a náš první fotografický den ve Skotsku začíná přesně podle našich představ. Jakmile se naše fotoaparáty vyřádily, přejíždíme na místo, odkud se dá tento krásný hrad fotografovat v první barvě ranního slunce. Naštěstí přejezd netrvá déle než pár minut, takže bez problému stihnete využít ideálních světelných podmínek.


Hrad
Eilean Donan cestle

hrad_prvni_svetlo
Eilean Donan castle 


Ostrov Skye.

Po načerpání sil ve formě ranní kávy, a něčeho malého na zub, vyrážíme směr ostrov Skye, který je jen pár mil od hradu. Cestou nás doprovází slunečná obloha, doplněná krásnými mraky, která v nás vyvolává  perfektní náladu a hlavně naději, že tento výlet bude stát zato. Ostrov Skye, si zaslouží samostatný článek, který napíšu později. Teď se spíš budu věnovat našemu cestování a fotografování. Prvním cílem na ostrově bylo pobřeží Elgol, které je díky časté návštěvě fotografů, z celého světa, velmi známé. Je tedy jasné, že si toto místo nemohu nechat ujít ani já. Ostrov Skye je užasný v tom, že ať jedete kamkoliv, vždy natrefíte na místo, které si zamilujete a budete mít touhu se sem opět vrátit. Díky období, kdy jsme sem zavítali (Listopad), byly fotografické podmínky skoro po celý den. Dlouhé stíny a teplé tóny se vytratily od 11:00h do 14:00h a to byl ideální čas na načerpání zásob a přejezd na další fotografické místo. Cestou na pobřeží Elgol jsme udělali několik zastávek na příležitostné fotografování. Stačí se jen dobře dívat z okénka a co chvilku zahlásíte řidiči, aby zastavil, protože vidíte něco co byste si rád vyfotil. Je pravda, že po vystoupení z vozu to někdy není takové co jste prvně viděl za jízdy a aniž by někdo vytáhl fotoaparát opět pokračujeme dál. Takových zastávek bylo nespočet, ale díky nim vzniklo i spousta nečekaných záběru.


Ostrov_skye
Glamaig a Meall a´mhaoil na ostrově Skye

hrbitov
Jeden z mnoha hřbitovů na ostrově Skye

odrazovka_jedna
Jezero Cill Chriosd


Pobřeží Elgol (ostrov Skye)

Hodinu a půl, před západem slunce, dorážíme na pobřeží, kde hodláme strávit poslední hodiny tohoto dne. Samotný pohled z parkoviště vás vcelku nenadchne, nevypadá to tak jako na fotografiích  od jiných autorů. Oblázková pláž plná zanesených odpadků a rezavého mola, nepůsobí  zrovna příjemně. Také mě hned napadlo, co zde budu fotografovat?!!? Jakmile překonáte tuto první část, dál mimo civilizaci, otevře se vám zcela jiný svět a pokud  budou přát dobré světelné podmínky, zažijete úžasné scenérie. Při večerním fotografování je zapotřebí dávat pozor na začínající příliv, který se zdá velmi pomalý, ale zdání klame. Pobřeží klesá do moře velmi pozvolna, takže posun hladiny vody vás velmi rychle překvapí, tak jako mě. Zapálen do fotografování jsem se náhle ocitl na vyvýšeném kameni, mimo pevninu. Jediné co mě nato upozornilo, byly neustále silnější vlny, které se mi začaly přelívat přes boty. Zůstat na místě o něco déle, batoh s fotovýbavou by dostal co proto. To, že jsem se musel přebrodit na břeh bylo to nejmenší, mé boty to snesly velmi dobře, zato technika v batohu by to asi nerozchodila.


pobrezi_elgol_iv
pobřeží Elgol (ostrov Skye)

elgol_ii
pobřeží Elgol (ostrov Skye)

pobrezi_elgol_iii
pobřeží Elgol (ostrov Skye)

elgol
pobřeží Elgol (ostrov Skye)


S čelovkou na hlavě se brodím, přes útesy zpět k autu a užívám si posledních chvil na tomto krásném místě. S myšlenkou, jak legračně jsem musel vypadat na kameni, kde kolem vás je všude mořská voda, mi vyvolává na tváři úsměv a pomalu začínám přemýšlet nad tím, co přinese následující den.


pobrezi_elgol
pobřeží Elgol (ostrov Skye)

pobrezi_elgol_v
pobřeží Elgol (ostrov Skye)

A to je z prvního dne vše, přeji krásný den.

Fotografie ve větším rozlišení budou postupně přibývat zde

Podobné články:

Skotsko (díl druhý)

Toskánsko (Itálie)

Holandský ostrov Texel

Norský ostrov Runde

Ráj tulipánů (Holandsko)
 

Pokračování příště.

S pozdravem Evžen Takač

{jcomments on}

 

 

Náhodné fotografie


Orchidej-5
QUIRAING (OSTROV SKYE)
Volavka popelavá (Ardea cinerea)
Orchidej-4
Tulipán
NPCS - Růžák
Orchidej-13
Sysel Obecný (Spermophilus citellus)
KILKILLOGE
NPCS - Studenec