Právě jste zde: Home Články Cestování Skotsko (díl třetí)

Skotsko (díl třetí)

old-man-of-storr-nahledPokud jste četli předchozí díly o Skotsku, zajisté vás zajímá, jaké bude jeho pokračování

a na jaký skvost, této země, jsme se zaměřili  tentokrát.  K ostrovu Skye neodmyslitelně patří skalní útvar Old man of storr. I přesto, že se nachází daleko od silnice, je z ní krásně vidět. Fotografické cíle z předchozích dvou dnů nás nutili, abychom vždy využívali silnici kolem této chlouby ostrova. Pokud to správně počítám tak jsem ho za dva dny zahlédl šestkrát a velmi rychle se zavedla hláška „vidím oldmena“. Bylo tedy  jasné, že toto místo nemůžeme vynechat.  Druhého dne večer při probírání zážitků, z celého dne, padla řeč na další cíl. Sice jsme to probírali a plánovali už dlouho dopředu, ale tím, že se na obloze objevily jasné hvězdy, zrodil se v hlavě bláznivý nápad. „Co takhle roztočit kolem  „oldmena“  hvězdy??!!??“  Ještě, že mí parťáci jsou stejně posedlí  jako já a z bláznivého nápadu byl hned jasný plán.

 

 

 

Třetí den

Toto vstávání bylo opravdu kruté. Třetí hodina ranní se hlásí prostřednictvím mobilního telefonu a po vykouknutí ze stanu bylo hned jasné, že venku je něco málo pod nulou. No nedá se nic dělat, plán je plán a tak co nejrychleji balíme věci a popojíždíme na poslední dostupné parkoviště, odkud, s čelovkou  na hlavě, vyrážíme vstříc dalšímu dobrodružství.

První část cesty  se klikatí hustým lesem, kde ani za jasné oblohy, kdy vám běžně na cestu svítí měsíc,  není  vidět ani na krok. Jediné co zřetelně cítím a slyším je křupající zmrzlá tráva pod nohama. Vyrazit na místo, kde jsem nikdy předtím nebyl a to za totální tmy, tedy krom čelovky, je slušný zážitek. Po vynoření z lesa, se hned vše rozjasní a velmi rychle, se zorientujete a jdete celkem najisto. Stačí jen zvednout  hlavu a máte celé pohoří před sebou. Sice to byl ještě kus cesty, ale s myšlenkou „odkud asi budu fotografovat hvězdy“  jsem tam byl za pár minut. A než bylo vše vymyšleno, stál jsem přímo pod ním a muselo přijít definitivní rozhodnutí, kterou cestou se vydat. Myslím, že to byl Jirka, který se s jasným cílem, vydal první odbočkou vlevo a my jak beránci za ním, tím pádem  bylo rozhodnuto. Nakonec to byla dobrá volba a při hodinové expozici na hvězdy si užívám úžasného místa, které se mi rýsuje jen pomocí měsíčního svitu a má fantazie dotváří zbytek.  Po rozednění mohu potvrdit, že mé představy zase nebyl tak daleko od pravdy „až na pár detailu“, které si nechám pro sebe.

 

old-man-of-storr-hvezdy
Old man of storr (Skye)

 

To pravé fotografování teprve začíná

Dřív než vykouklo ranní sluníčko, stihli jsme se přemístit na opačnou stranu kopce. Barvy před východem, začaly kouzlit  nádherné odstíny  a chybějící mráčky, které by byly, už jen jako třešničkou na dortu?  Snad příště.  Nebudu si tedy ani moc vymýšlet, když napíšu, že dané místo ve mě nechalo obrovské vzpomínky a touha zachytit Old man of storr v zimním hábitu se  ztrojnásobila. Je to prostě jeden z mnoha důvodů, proč se do Skotska vrátit.

 

old-man-of-storr
Old man of storr (Skye)

old-man-of-storr-i
Old man of storr (Skye)

old-man-of-storr-louze
Old man of storr (Skye)

Tak to by zde stačilo

Po načerpání zdejší atmosféry (snad až na Ronnyho), který chudák cestou nahoru, přišel o jednu vibramovou podrážku na svých památečních pohorkách. Tím pádem přemýšlel hlavně o tom, jak dojít bezpečně k autu. Scházíme poklidnou chůzí zpět do údolí. Cestou potkáváme první nadšené turisty, kteří  teprve vyráží vzhůru.  Když se nás zeptali ,jak je to ještě daleko, bylo to už v lese, kde není vidět na hory. S klidným hlasem padla odpověď, že je to jen kousek.  Při položení stejné otázky třetím turistou, pár metrů od parkoviště, dostal opět s klidným hlasem stejnou odpověď jako ten první

 

old-man-of-storr-mesic
Old man of storr (Skye)

majak_zapadslunce
Orsnay lighthouse (Skye)

 

A něco na závěr dne

Díky docházejícím zásobám a chybějící podrážce, zastavujeme v nejbližším městečku a nakupujeme potřebné věci. Dokonce i náhradní obuv za 100 liber byla vyřešena při první zastávce. Cestou jsme ještě prozkoumali pár míst, pro případnou další návštěvu a před večerním fotografováním opouštíme ostrov Skye.  Další zastávka je na místě zahájení prvního fotografického dne. Ten kdo četl první díl, dobře ví, že to je hrad Eilean Donan, který nás lákal na svou, v noci, osvětlenou fasádu. Do západu slunce zbývalo  něco málo přes hodinu, proto využíváme  přilehlých sociálek pro částečnou hygienu. Přeci jen tři dny courání po kopcích se na vás slušně projeví. Očista přišla celkem vhod a hned nám všem bylo o něco lépe. Ještě něco málo na zub. Pořizujeme poslední  fotografie a vyrážíme hledat vhodné místo na rozložení našich stanů v okolí jezera Loch Torridon , kde zahájíme další den.

 

eilean_donan_cestle_noc
Eilean Donan castle

 

Podobné články:

Skotsko (první díl)

Skotsko (druhý díl)

Toskánsko (Itálie)

Holandský ostrov Texel

Norský ostrov Runde

Ráj tulipánů (Holandsko)

 

Další fotografie Skotska naleznete ve vyšším rozlišení : zde

 

Pokračování příště....

S pozdravem Evžen Takač

 

 {jcomments on}

 

Náhodné fotografie


TEREJ BÍLÝ (MORUS BASSANUS)
Marken (Holandsko)
Rosnička zelená (Hyla arborea)
pobřeží Elgol (ostrov Skye)
Marken (Holandsko)
Neurčeno
Cromwell Point Lighthouse
Carolafelsen
Křinice
Tulipánová (Holandsko)