Právě jste zde: Home Články Příroda Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

snezenka2-nahledZ důvodu pracovní vytíženosti se původní fotografické plány na víkend musely zúžit jen na nedělní akci. U nás na severu se i přes přetrvávající sníh začali objevovat první jarní poslové „hurá sněženky jsou tu“. To pro mě byl jasný impuls navštívit známou lokalitu s hojným výskytem sněženek.V obci Obříství v blízkosti města Mělník se totiž každé jaro rozlije do místního lesíku moře sněženek. Původní plán návštěvy byl situován na sobotu a v neděli, jak již tradičně, měly mé kroky směřovat do Českého Švýcarska. Tím pádem bylo jasné, které z těchto dvou míst budu preferovat. Další víkend by na dané lokalitě mohlo sněženkám odzvonit. Přeci jen je to o dalších 80km dál na jih od mého domova a ze svých zkušeností moc dobře vím, jak bývá velký rozdíl v probouzení vegetace.

 


Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)


Trochu divoké počasí.

Ráno budík hlásí 4:45 a já i přes nepříznivé počasí skáču do kalhot a balím věci. Něco málo na zakousnutí, rychlá kontrola, aby se na nic nezapomnělo, a už peláším k vozu. Cesta autem trvá cca jednu hodinu a dalších pět minut rychlé chůze přímo k lokalitě. V plynulé jízdě po dálnici mi však brání nepříjemná mlha, která v hojné míře zahaluje vozovku. Jakmile je dobrá viditelnost, snažím se dohnat nabrané ztráty, abych dorazil na místo ještě před východem slunce. Já vím, vždyť je mlha a ještě prší, tak jaký spěch? To však nic neznamená. Moc dobře vím, jak s přibývajícími kilometry dokáže počasí měnit svou tvář. Mé předtuchy se vyplňují. Patnáct kilometrů před cílem je obloha jak vymetená a předem naplánované snímky jsou na dosah.


Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)


Sněženky a machři

Na místě kde parkuji není jediné auto. Pravděpodobně tady budu sám a mohu si plně užívat klidu při focení. Již z dálky při pohledu do lesíka je mi jasné, že naplánovaný čas pro návštěvu je v pravou chvíli. Každý, kdo navštívil toto známé místo, může jen potvrdit jaká nádhera a pastva pro oči i duši se vám nabídne. V době plného rozkvětu se ocitnete v moři sněženek. Bohužel však musíte počítat s velkým zklamáním, které Vás bude čekat při příchodu na lokalitu. Ranní nájezdy trhovců, za účelem zpeněžit co příroda nabízí, zanechávají znatelné stopy. Zválcované a vyškubané plochy na romantice nepřidají. Dojdete-li však po vyšlapané cestičce dál do lesa, ocitnete se opravdu na kouzelném místě. Sněženky jsou všude. Také díky velmi měkké půdě plné hlíz a kořínků, dává lokalitě pěkně zabrat černá zvěř, která zde zanechává díry jak po dynamitu. To však patří do koloritu přírody a nemůžeme se na ně zlobit. Za to trhovcům, těm machrům, bych natrhané sněženky nacpal do úst a poněvadž jsou sněženky mírně jedovaté, popřál bych jim dobrou chuť.


Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)


Blátivé focení

Po nalezení vhodného místa na fotografování zbývalo deset minut do východu slunce. Tuto chvíli jsem si opravdu užíval. Vytržen z rachotu velkoměsta mě obklopil klid plný zvuků místní fauny, která podle mísících se tónů bude velmi hojná. Samotný pohled na kmeny starých stromů plné vyklovaných děr, mluvil za vše. Pokud chcete fotografovat sněženky, ale i jiné malé rostlinky od země, je jasné, že se lehání na zem nevyhnete. Proto už samotná relaxace probíhala vleže (stejně budu jako prase). Sníh zanechal v půdě obrovské množství vody a už při chůzi bylo cítit, jak se boty boří do načechraného listí, které skrývalo blátivý povrch. Slunce se začalo drát přes přilehlý kopec a to byl impuls i pro mě. Po pár nemotorných pokusech vytvářet kompozice vkleče si opět lehám na bok do bahnité půdy. Tomu, jak se mění k nepoznání mé oblečení, nevěnuji příliš pozornost. Nejlepší světlo je na scéně a já nemám čas řešit jak se pak naskládám do auta?!!? Ranní protisvětlo pronikající korunami stromů nabízelo tvorbu zajímavých snímků. Toto barevně působivé světlo však trvalo jen půl hodiny. Obloha se po té zatáhla a já jen čekal, kdy přijde déšť, kterému jsem tak úspěšně ujel. Naštěstí jsem ještě dostal šanci a následující dvě hodiny počasí neměnilo svou tvář a já mohl v klidu vymýšlet další kompozice. Mé boty obalené bahnem těžkly a při letmém pohledu na své oblečení mi docházelo, jak musím vypadat. Náhlý příchod prudkého deště byl jasným impulsem, abych pořídil ještě pár deštivých snímků a pomalu své kroky směřoval k autu. Teprve při balení věcí pozoruji, že nejsem špinavý jak prase jen já, ale i objektiv a fotoaparát mají zaděláno na pořádnou očistu. To však až v suchu domova při stahování fotek do PC.


Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)


Návštěvu této lokality všem vřele doporučuji s příchodem jara. Pohled na tuto přírodní krásu se vám zapíše do paměti a hlavně každého milovníka přírody zahřeje na duši.

Podobné články:
Bledule jarní (Leucojum vernum)

S přáním krásného dne.

Evžen Takač

{jcomments on}

 

 

Náhodné fotografie


Tulipány
Kytky
Ledňáček říční (Alcedo atthis)
Berneška rudokrká (Branta ruficollis)
Kaštan
Papuchalk bělobradý (Fratercula artica)
Papuchalk bělobradý (Fratercula artica)
Orchidej-6
EILEAN DONAN CASTLE (SKOTSKO)
Paphiopedilum_concolor