Právě jste zde: Home Články Příroda Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule-jedna-zvrchu-nahledHned po víkendu, kdy jsem navštívil lokalitu s výskytem Sněženek.  Probíhala v práci debata na dané téma. Když můj kamarád slyšel, kde jsem byl a s jakou vervou vyprávím své zážitky, hned mi odvětil. Když máš tak rád ty kytičky, zajeď si na Bledule. Bledule!!! Kde???.Toto místo asi nebude tak známé, jako vesnička Obříství se sněženkami, ale nikdy neříkej nikdy. Jakožto rodná víska mého kamaráda a jeho pravidelná návštěva dané lokality, byl jeho typ 100%. Mezi Dolním Bousovem a Libání se nachází vesnička Záhuby. A v ní se podél silnice klikatí v lesíku potůček, kde časně z jara raší stovky Bledulí jarních (Leucojum vernum). S přiložením vytištěné mapy a potřebných souřadnic mi popsal cestu.

 


Bledule jarní (Leucojum vernum) 

Bledule jarní (Leucojum vernum) 

Bledule jarní (Leucojum vernum) 
 

A můžeme vyrazit na Bledule.

Není na co čekat. Následující víkend jsem ještě se švagrem Honzou, naplánoval návštěvu této lokality. S využitím jeho vozu a nacvakáním souřadnic do navigace se v brzkých ranních hodinách přemísťujeme na 51km vzdálenou „bledulčí farmu". Počasí tentokrát nadělilo zataženou oblohu, s občasným deštěm. Po zkušenosti z minulého víkendu, kdy jsem se po focení sněženek vracel domu jako čuně, prohlížím nenápadně čistotu jeho vozu. A jeje!!! To až pojedeme domu, tak mě asi zabije. Dva kilometry před cílem se při pohledu z okýnka dají v lesíčku lemující naši cestu, zahlédnout první bledulky. Sice jich je poskrovnu, ale pro nás je to dobré znamení, Bledule už vykvetly a my nejedeme zbytečně. Po oznámení navigací cíle, nezbývalo nic jiného, než jen potvrdit, že můj kamarád opravdu nepřeháněl. Bledule nebyly jen podél potoka, ale i na opačné straně cesty, kde pokrývaly 70% lesní plochy. Ani bych se nedivil, že zde projíždějící řidič občas zažije karambol z důvodu nepozornosti silničního provozu.


 Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule jarní (Leucojum vernum)

Bledule jarní (Leucojum vernum)


Trošku pozdě, ale přeci.

Po pozornějším prozkoumání jednotlivých kytiček jsem usoudil, že návštěva mohla proběhnout o týden dřív. Spousta květů dosáhla vrcholu své životnosti a svěžestí opravdu neoplývaly. I přesto se však daly nalézt čerstvější trsy, které díky postupně odtávajícímu sněhu přišly na svět o něco později. Dokonce se některé Bledule nacházely v samotném korytu potoka, který v době rašení rostlin neměl tolik na síle. Ty jsem však odmítl fotografovat. Díky omílající vodě přes kytičky, působily dost zdecimovaně. Spíš připomínaly zmoklého podvraťáka mezi výstavními psíky (velká škoda). I přes přetrvávající déšť, který nám dělal společnost od té doby co jsme vystoupily z auta. Neztrácím náladu, otírám stékající vodu z fotoaparátu a ve snaze vymyslet zajímavé kompozice se opět válím po zemi. Po absolvování několika krkolomných pozic a hledání dalších, ještě čerstvěji vyhlížejících rostlinek, neuniklo mému oku cosi modrého v listí na druhé straně cesty. Zvědavost přemohla mé za celý pracovní týden unavené tělo, a já se hrabu za čímsi modrým mezi bledulemi. Po příchodu zjišťuji, že malé modré květy, které se derou na svět, patří rostlince se jménem Jaterník trojlaločný (Hepatica nobilis) . Je to zajímavý pohled, když si tak malé kytičky, mezi stovkami bledulí, hledají své pevné místo.


Bledule jarní (Leucojum vernum)

jaternik_trojlalocny_snek

jaternik_trojlalocny_solo

 

Nafoceno, hurá domů.

Při příchodu na parkoviště k mému údivu zjišťuji, že oblečení v kterém se valím kdekoliv a kdykoliv, je i přes nepříjemné mokro vcelku čisté. Jediné co z dnešního dne bude potřebovat řádnou očistu, je opět fotovýbava. A já mohu v klidu usednout do švagrova vozu, aniž bych riskoval svůj vlastní život. Cestou domů si zpětně promítám v paměti co a jak jsem dnes nafotil a s úsměvem na tváři konstatuji, dnešní fotovýlet splnil vše, co jsem si naplánoval. Doufám, že přiložené snímky budou pro některé inspirací, nebo jen pozvánkou na tuto úžasnou lokalitu, kde si každý fotograf nalezne své vlastní kompozice.

Podobné články:
Poslové jara jsou tu. Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis)

S přáním krásného dne.
Evžen Takač

 {jcomments on} 

 

Náhodné fotografie


Orchidej-16
Toskánsko (Itálie)
Tulipánová (Holandsko)
Sysel Obecný (Spermophilus citellus)
Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta)
Bloody Foreland
Orchidej-9
Křížový vrch
Orchidej-6
Šidélko brvonohé (Platycnemis pennipes)