Právě jste zde: Home Články Cestování Norský ostrov Runde

Norský ostrov Runde

norsko5Krátký úvod k serii článku o focení života na Norském ostrově Runde.

Hurá, dočkal jsem se!

Psal se rok 2009, když přišla konečně má chvíle. Již rok plánovaná a tolik vysněná cesta na norský ostrov Runde je tady. Nebudu ani trochu zastírat, jak moc pro mě ta cesta znamenala, vždyť konečně snad uvidím na živo a ještě nejlépe nafotím Pauchalka Bělobradého a když štěstí bude přát tak i spoustu dalších zvířecích druhů žijících na tomto ostrově. Mé auto plně naložené potravinami, těžkou foto technikou pro čtyři členy a hlavně 25 l sudem nefiltrované 13 Bernard vč. chlazení a pípy je připraveno. To, jak vypadalo auto při pohledu zvenčí ještě ze čtyř členou posádkou snad ani nebudu popisovat. No hrůza, snad tam dojedeme! (členové posádky: Pali Hradiský, Miroslav Hlavko, Jaroslav Spáčil a má maličkost)


norsko6
Papuchalk bělobradý (Fratercula artica)


Cesta, fakt utrpení.

To že vzdálenost na ostrov z české republiky je něco málo přes 2300km bylo jasné od začátku, ale co to přesně obnáší, netušil nikdo z nás. Strategie cesty byla jasná , každé čtyři hodiny jeden řidič a spolujezdec hlídá řidiče, aby neusnul. Ano, zní to dobře, ale s přibývajícími kilometry a hodinami strávených v autě se plán začal postupně měnit. A to nemluvě o cestě zpět, kdy po týdenním skoro nepřetržitém fotografování a lezení po útesech, kdy Vám padá hlava, jen co zavřete oči. Prostě pak za volantem v bdělém stavu čtyři hodiny nevydržíte. A spolujezdec? Ten ani neví, že auto je v pohybu. Na štěstí v polovině cesty cca 1000km byl naplánovaný 3,5 hodinový trajekt (Frederikshaven – Göteborg), takže si člověk aspoň trochu odpočinul a hlavně protáhl celé tělo, to totiž bylo asi to nejhlavnější co v danou chvíli potřeboval ze všeho nejvíce. Jak je ale vidět, cestu tam i zpět jsme všichni přežili ve zdraví a už teď vím,že se tam opět v budoucnu vrátím.norsko3
Chaluha velká (Stercorarius skua)


Malý nebo velký ostrov Runde?

Už z vyprávění a podrobné studie tohoto ostrova bylo jasné, že není nijak velký. Při příjezdu jsem však nebyl schopen, toto nijak potvrdit. Část ostrova byla po předchozích deštích zahalena do silné mlhy. Nevadí, proběhlo mou hlavou, vždyť teprve přijíždíme a za naplánovaných 10 dní pobytu se slunce určitě ještě ukáže. Už při ubytování na naší základně typu chatka se vším všudy, umístěná na počátku stezky vedoucí přímo na známou papuchálčí skálu. Ve všech panovala netrpělivost a i přes neskutečnou mlhu jsme naházeli bágly na záda a hurá na vrchol. Už při cestě nahoru se mé představy o velikosti ostrova začaly trochu měnit. Díky mlze vrcholu nedohledno a dosti strmému stoupání z plnou polní na zádech trvala cesta nekonečně dlouho. Teprve po vyjasnění a pohledu shora na celý ostrova, už bylo celkem jasné, že zas tak malý není. A když k tomu přičtu výšlap minimálně dvakrát denně, občas doplněný obchůzkou celého ostrova a sestoupení k majáku, který je na zcela opačné straně než naše ubytování a cesta jinudy než přes kopec nevede, tak je ostrov Runde opravdu dosti veliký.Ustřičník velký (Haemtopus astralegus)
Ustřičník velký (Haemtopus astralegus)


Kulík zlatý (Pluvialis apricaria)
Kulík zlatý (Pluvialis apricaria) pořízeno cestou z ostrova


První setkání s Klaunem severu

Ano, tak nějak by se dalo přezdívat tomuto srandovně působícímu opeřenci. První shledání s tímto ptáčkem předčilo veškerá má očekávání. I přes přítomnou mlhu a čas, kdy je většina papuchálků na lovu, se nacházelo na útesech pár jedinců. Posedávali přikrčení na kamenech, občas hbitě zatřepali křídly a se směšnými pohyby odcupitali do přilehlých nor. Bylo mi jasné, že až přijde ta správná hodina a začne přát i počasí, určitě se jejich počet rapidně zvedne a bude o zábavu postaráno. I přes veškeré tyto úvahy můj fotoaparát vylétl z batohu jak papuchálek na lov a své emoce jsem začal promítat do zvuku klapajícího zrcátka.


Norský ostrov Runde
Norský ostrov Runde


Jak probíhalo samotné focení těchto krasavců a dalších druhů zvířat, se dočtete v připravených článcích (Jak jsem fotil papuchalky a Nelez mi do revíru alias Chaluha velká), které postupně vložím.

Podobné články:
Focení Papuchálka Bělobradého (Fratercula artica)
Nelez mi do revíru - Chaluha velká (Stercorarius skua)

S přáním krásného dne
Evžen Takač

{jcomments on}

 

Náhodné fotografie


Tenkozobec opačný (Recurvirostra avosetta)
Tulipán
Gekon (Nephrurus milli)
NPCS - Zámecký vrch (Vysoká lípa)
Skotská krajina
Heliconius Cydno Galanthus
Toskánsko (Itálie)
Camargue (Francie)
NP - SASKÉ ŠVÝCARSKO
Paphiopedilum CHamberlainianum